Haber

İYİ Parti Türkiye’nin barış çabalarına destek vermeye hazır

UYGUN Partisi Uluslararası Politikalar Başkanlığı, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası sorumlulukları doğrultusunda barışın sağlanması için alacağı kararlara katkı sağlamaya ve destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, Gazze’de yaşananların insanlık dışı olduğu belirtilerek, “Devletlerin terör refleksi taşıması yakışmaz, atılacak tüm adımların uluslararası hukuk çerçevesinde atılması gerekiyor” denildi. Netanyahu yönetimi kazandığı meşru müdafaa hakkını kötüye kullanmıştır. İYİ Parti olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölgesel ve uluslararası sorumluluk sahibidir “Barışın sağlanması için alacağı kararlara katkıda bulunmaya ve destek vermeye hazırız” , sorumlulukları doğrultusunda.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, devletin çıkarları ve milletin huzurunun devamlılığı için devletin gerçekçi ve sorumlu davranması gerektiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Gün, iç politika korkusuyla el kaldırmanın günü değil. Bu yaklaşımın ne ülkemize, ne de Gazze’de mazlum kardeşlerimize faydası olacaktır. Gazze’deki krizin barışçıl yollarla çözülmesi ve toplu cezalandırma vahşetinin son bulması için. Kardeşlerimize kayıtsız kalmamalı, diplomatik ve insani çaba sarf etmeliyiz.” Destek verilmeli, seferberlik yapılmalı. Ancak hükümetin açıklamaları doğrudan askeri takviye anlamına geliyorsa, Türkiye’nin güvenliğini dikkate almadan adım atmanın en rasyonel seçenek olmayacağını düşünüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti üniter ve laik bir devlettir. Türk askerinin sınırlarımızın dışına konuşlandırılması ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit olması durumunda mümkün olabilir. Birleşmiş Milletler veya uluslararası kuruluşlar bünyesinde bir tavır alınacaksa elbette askeri destek de verilebilir. Ancak Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları ön planda tutulmalı. “İYİ Parti olarak Türkiye’nin başka ülkelerin bölgesel veya küresel çıkarları uğruna kullanılmasını, iç siyasi kaygılarla ülkemizin güvenliğinin tehlikeye atılmasını doğru bulmuyoruz.”

haberotlukbeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu