Haber

Ekrem İmamoğlu, Avrupa Kentler Birliği Üyeleri Belediye Başkanları ile bir araya geldi: “Adalet Duygusunu Kaybeden Toplum, Medenileşiyor…

HABER: OKTAY YILDIRIM – Kamera: ADEM KARABAYIR

Avrupa Şehirler Birliği’ne (EUROCITIES) üye şehirlerin belediye başkanları, 2 yıl 7 ay, 15 tutukluluk ve siyaset yasağı cezasına çarptırılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Saraçhane’de bir araya geldi. . Floransa, Atina ve Hannover belediye başkanları şahsen, Paris Belediye Başkanına yazılı olarak; Utrecht, Linz ve Hamburg belediye başkanları da İmamoğlu’na görüntülü mesajla takviye kuvvet getirdi. İmamoğlu, “Adalet erdemlerin en büyüğü ve en değerlisidir. Teşekkür etti.

İtalya’nın Floransa Belediyesi, kendi şehrinde düzenlemeyi planladığı ‘Büyüyen ve Gelişen Şehirler Belediye Başkanları ile Buluşma’ toplantısını İstanbul’a taşıdı. Ortada İBB olmak üzere Avrupa Kentler Birliği üyesi sekiz belediye başkanı ‘Büyüyen ve Gelişen Şehirler Uluslararası Belediye Liderleri İstanbul Dayanışma Buluşması’nda bir araya geldi. İBB’nin Saraçhane’deki binasında düzenlenen toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Floransa Belediye Başkanı ve EUROCİTIES Lideri Dario Nardella, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay ve EUROCITIES Genel Sekreteri Andre Sobczak bizzat katıldı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo şunları yazdı; Utrecht Belediye Başkanı Sharon Dijksma, Linz Belediye Başkanı Klaus Luger ve Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher de toplantıya video mesaj gönderdi. Toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Murat Somer yaptı.

Toplantıda konuşan İmamoğlu şunları söyledi:

“ADALET DUYGUSUNU KAYBEDEN BİR GÜÇ, VARLIK SEBEBİNİ DE KAYBEDİR: Toplantı, Floransa Belediye Başkanı ve EUROCITIES Lideri Dario Nardella aracılığıyla gerçekleşti. Şehirler ve demokrasiler tarihsel olarak birlikte gelişirler. Bu durum günümüzde de devam etmektedir. Kanaatimce bu birlikteliğin en değerli sebebi, hem kent yaşamının hem de demokratik yaşamın karşılıklı inanca dayalı olmasıdır. Bu nedenle insanlığın ortasında güveni sarsan her şey hem şehirleri hem de demokrasiyi tehdit etmektedir. Örneğin adaletsizlik konusunda, örneğin siyasi ve kültürel kutuplaşma konusunda, örneğin hakikat sonrası dönemde adaleti saçmalıklarla yozlaştırmak ve yargıyı muhalefete karşı silah olarak kullanmak. Adalet erdemlerin en büyüğü ve en değerlisidir derler. Bu. Adalet duygumuzu kaybedersek insan olmaktan çıkarız. Adalet duygusunu kaybeden bir toplum, medenileşme şansını da kaybeder. Adalet duygusunu yitiren bir güç, var olma nedenini de kaybeder.

İSTANBUL’U ADALETSİZLİĞE TEHLİKE ETMEK DOĞRU YOLDA İLERLEDİĞİMİZİN DELİLİDİR: Şehir hayatı, bu gerçeğin çıplak gözle görülmesine olanak sağlayan bir ortam sunmaktadır. Bu nedenle sosyal adalet politikaları ve dayanışma uygulamalarında öncü ve yenilikçi örnekler genellikle yerel yönetimlerin işidir. İstanbul vizyonumuzu sunarken ilk konuştuğumuz kelime ‘adalet’ oldu. ‘İstanbul adil, yeşil ve yaratıcı bir şehir olacak’ dedik. Yaklaşık 4 yıldır bu yolda önemli adımlar atıyor ve çok değerli ilerlemeler kaydediyoruz. Adalet mücadelesi veren İstanbul’un kamu vicdanına sığmayan apaçık bir haksızlığa maruz kalması ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun kanıtıdır. Şahsımda İstanbulluların iradesi dışında gerçekleştirilmek istenen hukuk benzeri darbe girişimi, adalet duygusunu kaybetmemiş milyonlarca insanı çok geniş ve güçlü bir platformda birleştirdi. Bu platform, kimin kime karşı hukuksuzluk yaptığını umursamayan, sadece yapılanın adil ve demokratik olup olmadığına odaklanan kozmik bir anlayış üzerinde yükseliyor. Bu anlayış çerçevesinde benimle ve İstanbullularla dayanışma içinde hareket eden tüm ücretli belediye başkanlarına ve EUROCİTİES Genel Sekreterine teşekkür ediyorum.

ULUSLARARASI DEMOKRATİK DAYANIŞMA ZİYARETİNİZ İÇİN HER BİRİNİZE 16 MİLYON İSTANBUL ADINA TEŞEKKÜR EDERİZ: Dünyanın çeşitli ülkelerinde 21. yüzyılla alakası yokmuş gibi görünen, demokrasi, adalet gibi değerleri hiçe sayan başkanlar görüyoruz. Hakikat sonrası dönemin realiteye ve insanlık dışı siyasi atmosferine uygun bu atmosferi besleyerek iktidarını sürdüren başkanlardır. Bu başkanların otoriter yönetimleri karşısında adaletten, demokrasiden ve hakikatten yana olanlar bir miktar zemin kaybedip biraz geri çekilmiş görünüyor. Mümkün. Ancak bu, bir futbolcunun duran topa daha iyi vurmak için geri çekildiği bir geri çekilmedir. O golleri biz atarız, o maçı kazanırız. Çünkü biz insanız. Uluslararası demokratik dayanışma ziyaretleriniz için her birinize 16 milyon İstanbullu adına teşekkür ediyorum.”

FLORANSA BELEDİYE BAŞKANI DARIO NARDELLA: BELEDİYE BAŞKANLARININ, TOPLULUKLARIMIZIN SESİ DUYULSUN

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella şunları söyledi:

“İmamoğlu, Avrupalı ​​ve Avrupalı ​​olmayan belediye liderleri olarak bizim için paha biçilmez bir ilham kaynağı. Hem belediye başkanı hem de EUROCITIES Lideri olarak, şehirlerin ortasında dayanışmaya, topluluklarımızın ortasında diyaloğa inanıyoruz. ve belediye liderleri olarak bizlerin birbirimize ilham vermemiz ve hatta birbirimizden öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum.Birbirimizi güçlendirmek ve ağ kurmayı anlamlandırmak için önerilerde bulunmaya yürekten inanıyorum. toplumun en uç noktası, en savunmasız ve giderek değişken hale gelen ekonomik ve sosyal dengelerin risklerine en çok maruz kalanlar. ilhamı somut bir stratejiye dönüştürüyoruz. bugün hepimiz için dileğim, çalışmalarımız aracılığıyla diyaloğu geliştirmeye devam edebilmemizdir. savunmamız gereken insanların eylemlerinin ve seslerinin duyulması için hükümetin üst kademeleri de dahil olmak üzere örnek teşkil etmek. eriklerimizin özleri duyulsun.”

PARİS BAŞKANI ANNE HIDALGO: İNANILMAZ CEZALARA KARŞI TAM DAYANIŞMA VE DESTEĞİNİZ VAR

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, toplantıya gönderdiği yazılı mesajda şunları söyledi:

“Cuma günkü saldırıdan sonra bugün sizlerle İstanbul’da olamayacağım, çünkü Paris’teki durum şimdilik kendi şehrimde olmamı gerektiriyor. Pahalı Ekrem, bu kabul edilemez, demokrasinin en temel unsurlarını baltalıyor. ve hepimizin derinden bağlı olduğu hukukun üstünlüğü, Türkiye’de olduğu gibi Fransa’da da. Durum ve akıl almaz cezalar karşısında tam dayanışma ve desteğim var. Belediye başkanları olarak güçlü ve istikrarlı kurumlara ve Başta devlet olmak üzere herkesin maddeye saygısı var.Bunlar olmadan vatandaşımızın dahil olduğu hiçbir yönetim şekli olamaz.Kalbim sizinle ve adaletin yerini bulacağından eminim.Belediye yöneticileri olarak bizlerin de istikrarlı ve istikrarlı bir yapıya ihtiyacı var. hukukun üstünlüğünün ve demokrasiye saygının tam olarak uygulanmasını garanti eden koruyucu kurumsal ve yargısal çerçeve.Fransa’da ve dünyada demokratik bir sistemin son derece değerli doğasını kabul ediyoruz ve bunun olacağını savunuyorum. m için seninle.”

ATİNA BELEDİYE BAŞKANI KOSTAS BAKOYANNIS: DEMOKRASİ İÇİN İSTANBUL VE EKREM HALKININ YANINDAYIZ

Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis şunları söyledi:

“Bugün Avrupa şehirlerinin belediye başkanları, demokratları ve vatandaşlarımızın ortak hakikatinin temsilcileri olarak buradayız. Büyük laflar etmek için değil, Ekrem İmamoğlu’na desteğimizi uygulamalı ve tek yürek olarak ifade etmeye geldik. daha geniş Balkan bölgesinde işbirliği, barış ve refahı teşvik ediyor. Çok sevilen bir halk figürü, uzun yıllara dayanan bir davada özgürlük ve medeni haklardan yoksun bırakılmakla karşı karşıya. Ne yazık ki bu, Türkiye’nin Avrupa umutları için ciddi sonuçları olan “kaygan bir eğim”. koyun, iki kez seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bugün sansürlenirse, yani ifade özgürlüğü ayaklar altına alınırsa yarın Türkiye, demokrasi ne olacak, Vatandaşlar için şafak ne zaman, İstanbul Türkiye’nin Avrupa başkentidir. Hayır, Doğu ile Batı’yı kültürüyle hem coğrafi hem de siyasi olarak birbirine bağlıyor Türkiye bizim komşumuz ve komşumuzun refahını istiyoruz. Yani Türkiye’nin iyiliği için… Biz stan İstanbul halkı tarafından demokrasi için, Ekrem’in yanında. Tarihin doğru tarafındayız. Ekrem’in siyasi gücüne güvendiğim için mahkemenin temyiz sürecinde vereceği tarafsız karara güveniyorum. Adalet hakim olacak. Hukukun üstünlüğünün bu savaşı da kazanacağı konusunda iyimserdim.”

HANNOVER BELEDİYE BAŞKANI BELİT ONAYI: BAY. İMAMOĞLU, SİZE GÜÇ VE BAŞARILAR DİLİYORUZ

Hannover Belediye Başkanı Belit Onay şunları söyledi:

Bu yaz İmamoğlu Bey ile görüştüm ve şehirlerimizin karşı karşıya olduğu zorlukları ve bunları vatandaşlarımıza en uygun biçimde nasıl çözebileceğimizi konuştuk. Şehirler birlikte yaşanacak yerlerden daha fazlasıdır. Eylem ve değişim iradesi üzerindeki toplumsal baskının kristalleştiği yerlerdir. Şehirler hareket noktaları ve yeni başlangıçlardır. Birlikte yaşamanın farklı bir çerçevesini oluştururlar. Kentler, demokrasinin, sosyal adaletin ve problem çözme becerilerinin doğrudan etkilendiği ve haklı olarak talep edildiği yerlerdir. Bu nedenle şehirler olarak fikir alışverişinde bulunmak ve en uygun çözümler üzerinde çalışmak için ağlara ihtiyacımız var. Tekerleğin her yerde yeniden icat edilmesine gerek yok. Bu nedenle EUROCITIES ağında aktif olan bir şehrin belediye başkanı olarak buradayım. Tıpkı İstanbul gibi. Bu ağda, ortak bir çıkar etrafında birleştiğimiz için birbirimizi savunuyoruz. Vatandaşımızın iyiliği için. Sevgili İmamoğlu, bu girişiminiz için teşekkür ederiz. Güç ve başarı diliyoruz” dedi.

UTRECHT BELEDİYE BAŞKANI SHARON DIJKSMA: DEVLETİN TÜM SEVİYELERİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAKLA YÜKÜMLÜDÜR

Utrecht Belediye Başkanı Sharon Dijksma da video mesajında ​​şunları söyledi:

“Belediye liderleri genellikle şehirlerindeki eşitsizliklerin ele alınmasına ve aynı zamanda daha sürdürülebilir toplumların desteklenmesine öncülük ediyor. Belediye liderleri olarak, yaptığımız şiddetli seçimlere karşı güçlü bir muhalefetle karşı karşıyayız. Siyasi tercihlerimiz ne olursa olsun, hükümetin her kademesi belediye liderleriyle birlikte çalışmak, demokrasimizi savunmak ve hukukun üstünlüğünü korumaktır. “Belediye Başkanı İmamoğlu, şehrini daha adil ve sürdürülebilir bir yere dönüştürmek için gereken cesareti gösteriyor. Bu görevi nedeniyle engellenip kovuşturulmak yerine desteklenmeli. Başkan İmamoğlu’nu ve onun demokratik değerlerimizin korunmasındaki önemli rolünü tamamen destekliyorum.”

KLAUS LUGER, LINZ BELEDİYE BAŞKANI: İSTANBUL TÜRKİYE’DE KAZANAN BİR DEMOKRASİ OLSUN UMUTLAR

Linz Belediye Başkanı Klaus Luger şunları söyledi:

Sevgili dostum Ekrem, sana bir şeyin altını çizmek istiyorum: Sen demokrasi adına çok şey yapmış insanlardan birisin. Siz ve arkadaşlarınız, İstanbul’daki meslektaşlarınız, adil ve sosyal bir şehrin, bir metropolün mümkün olduğunu gösterdiniz. Umarım istişareleriniz iyi sonuçlanır ve umarım önümüzdeki haftalarda ve aylarda İstanbul’da ve Türkiye’de demokrasi kazanır. Çok teşekkür ederim, en iyi dileklerimle. Ben her zaman seninleyim.”

HAMBURG BELEDİYE BAŞKANI DR. PETER TSCHENTSCHER: KÜRESEL ŞEHİRLER DEMOKRASİ, TOLERANS VE ÖZGÜRLÜK YERİ OLMALIDIR

Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher şunları söyledi:

“İstanbul’daki çağdaş metropollerde pratik siyaset için pek çok yeni fikir içeren verimli bir paylaşım diliyorum. Küresel şehirler bir bütün olarak günlük işlerin ötesinde, siyaset için bir rol model olarak değerli bir role sahiptir. Küresel şehirler bir demokrasi yeri olmalı, hoşgörü ve özgürlük. “Mr. İmamoğlu, 2019 yılında iki kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kazandınız. Bu nadide, klasik şehrin belediye başkanı olarak görevlerinizi yerine getirmenizde ve siyasi çalışmalarınızı sürdürmenizde başarılar dilerim. Özgür Hansa kenti Hamburg’dan selamlar.”

EUROCITYS GENEL SEKRETERİ ANDRE SOBCZAK: SİZİ DEMOKRATİK KARAR ALMA SÜRECİNE DAHİL ETMELERİ GEREKİYOR

EUROCITIES Genel Sekreteri Andre Sobczak şunları söyledi:

“Belediye liderleri olarak sizler, kendi şehirlerinizin ötesinde bir role sahipsiniz. Bir bütün olarak tüm ülkenize karşı bir sorumluluğunuz var ve bunun ulusal hükümetler, Avrupa ve uluslararası kurumlar tarafından tanınması gerekiyor. Aldıkları kararların uygulanmasına sadece sizi dahil etmeleri yeterli değildir. “Sizi demokratik karar alma sürecine dahil etmeleri gerekiyor. Sizi rakip hatta düşman olarak görmemeleri, size bir ortak olarak saygı duymaları ve size masada yer vermeleri gerekiyor. EUROCITIES’in çabası da tam olarak bu. “

ADALET ZİYARETİ YAPAN VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ

Görüşmenin ardından Ekrem İmamoğlu, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyaset yasağı kararının ardından Saraçhane’de Adalet Nöbeti tutan vatandaşları ziyaret etti. İmamoğlu, saati alanlara teşekkür ederek şunları söyledi:

“Böyle olmasını istemezdik. Sizin bu ülkenin haklarından, özgürlüklerinden, demokrasisinden yana olduğunuza inanıyorum, biliyorum. Biz de yapmaya çalışıyoruz. Çok güzel cümleler yazmışsınız, teşekkürler. “Birey olmamak” diye tarif ettiniz, bizim insanımız yaşıyor.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort