Haber

ABD’de Müslüman ve Araplara yönelik taciz ve saldırılarda eşi benzeri görülmemiş artış

ABD’nin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başlamasından bu yana “benzer taciz, önyargı ve bazen de fiziksel saldırı olaylarının” yaşandığını söyledi. ABD’de Müslümanlara ve Araplara karşı. “benzeri görülmemiş” bir artış bildirdi.

CAIR, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Ekim-4 Kasım tarihleri ​​arasında ülke genelinde Müslümanlara ve Araplara yönelik önyargılarla ilgili eylemlere ilişkin 1.283 şikayet aldıklarını kaydetti.

Açıklamada, Müslümanlara ve Araplara yönelik taciz, önyargı ve fiziksel saldırılarda “benzeri görülmemiş” bir artış gözlemlendiği belirtilirken, şikayetlerde geçen yıla göre yüzde 216 oranında artış olduğu vurgulandı.

Müslüman ve Arap karşıtlığının yaklaşık 10 yıldır kontrolden çıktığını belirten CAIR Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Corey Saylor, “Müslüman ve Filistin karşıtı söylemler hem Gazze’de Filistinlilere yönelik şiddeti yasallaştırmak hem de Filistin karşıtı söylemleri meşrulaştırmak için kullanılırken, ABD’de Filistinlilerin haklarını savunanları susturmanın, bu bağnazlığın eşdeğeri “Bu da benzeri görülmemiş bir artışa katkıda bulundu.” dedi.

Saylor, bu artışın, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’ye Müslüman göçünü yasaklama niyetini açıkladığı Aralık 2015’ten bu yana en büyük şikayet dalgası olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu